آوارگی 100 هزار نفر در پی عملیات ترکیه در سوریه

سازمان ملل متحد از آواره شدن نزدیک به 100 هزار نفر در پی عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه خبر داده است.

آوارگی 100 هزار نفر در پی عملیات ترکیه در سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سازمان ملل متحد روز آدینه بیان کرد حدود 100 هزار نفر در شمال سوریه بعد از عملیات ترکیه در این منطقه آواره شده اند.

در بیانیه سازمان ملل متحد گفته شده شمار افرادی که در حال اسکان در پناه گاه ها و مدارس هستند رو به افزایش است. کرد های شمال سوریه می گویند تخلیه پناهگاهی که 7000 پناه جو در آن ساکن شده بودند را شروع نموده است.

در این بیانیه آمده این پناهگاه واقع در جنوب مرز مورد اصابت خمپاره قرار گرفته است.

کاخ سفید این هفته بعد از گفت وگوی تلفنی ترامپ و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بیان کرد که نیرو های آمریکایی از مناطق نزدیک به نوار مرزی سوریه و ترکیه عقب نشینی می نمایند. بسیاری، این اقدام را چراغ سبز واشنگتن به آنکارا برای انجام عملیات علیه شبه نظامیان کرد در این مناطق تفسیر نموده اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه (17 شهریورماه) از شروع عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه اطلاع داد. وی اسم رمز این عملیات را چشمه صلح مطرح کرد و مدعی شد که مأموریت نیرو های مسلح ترکیه ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرز های جنوبی است.

در بیانیه کاخ سفید عنوان شده بود که ترکیه پذیرفته چند هزار عضو داعش را که در ماه های گذشته اسیر شده اند و حالا در اختیار آمریکا و کرد ها قرار دارند، تحویل بگیرد. اغلب این افراد اتباع اروپا هستند، اما با وجود درخواست مکرر ترامپ، سران کشور های اروپایی از پذیرش و محاکمه آن ها خودداری نموده اند. ترامپ پیشتر تهدید نموده بود که ممکن است این اسرا را آزاد کند.

ترکیه از هفته ها پیش اعلام نموده بود که میخواهد علیه مناطق کردنشین شمال سوریه عملیاتی نظامی انجام داده و در نوار مرز با سوریه یک منطقه امن ایجاد کند. آنکارا برای این کار آوارگان سوری را بهانه و ادعا نموده که میخواهد آوارگان مقیم در ترکیه را در این منطقه امن اسکان دهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آوارگی 100 هزار نفر در پی عملیات ترکیه در سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آوارگی 100 هزار نفر در پی عملیات ترکیه در سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید