بنیانگذار پسورد درگذشت

بخش امنیت رایانه ها یکی از بنیانگذاران خود را از دست داد.

بنیانگذار پسورد درگذشت

فرناندو کورباتو (Fernando Corbato) دانشمندی که در زمینه علوم رایانه فعالیت می کرد و برای اولین بار پسورد رایانه را اختراع کرد، در سن 93 سالگی درگذشت.

وی در سال 1926 میلادی در کالیفرنیای آمریکا به جهان آمد و تحصیلات خود را در دانشگاه های بزرگ و مطرح مؤسسه فناوری کالیفرنیا و مؤسسه فناوری ماساچوست گذارند.

این محقق بزرگ کانسپت پسورد رایانه را زمانی اختراع کرد که سیستم اشتراک زمانی سازگار خود را سازماندهی می کرد.

این سیستم این امکان را فراهم می نماید که چند نفر به طور همزمان از یک رایانه استفاده نمایند که برای اولین بار در سال 1961 میلادی معرفی گردید.

اختراع وی باعث شد که به ایجاد امنیت دیجیتالی یاری گردد و علاوه بر آن پاسخ های رایانه ای از چند ساعت به ثانیه تقلیل یابد.

اصولاً برنامه نویسان، کورباتو را به خاطر قانون کورباتو می شناسند که می گوید تعداد خط های برنامه ای که یک برنامه نویس در یک بازه زمانی می نویسد، ثابت و مستقل از زبان برنامه نویسی است.

وی چند سال پس از اختراع پسورد رایانه به این نتیجه رسید که رمزهای رایانه ای هم مسائل مخصوص خود را دارند و اینترنت، ورود به سیستم رایانه ای را به نوعی به یک کابوس تبدیل می نماید.

به هر حال صنعت رایانه ها در جهانی امروز به سمت و سویی می رود که از پسوردها فاصله می گیرد تا امنیت رایانه را افزایش دهد و از ربودن حساب های کاربری جلوگیری کند. ولی قطعاً کار فرناندو کورباتو به ایجاد اصولی در رایانش مدرن یاری کرد.

کورباتو پیروز شد طی زندگی ارزشمند خود جوایزی همچون جایزه معتبر تورینگ را هم دریافت کند.

پدر پسورد رایانه در نهایت در سن 93 سالگی و در اثر ابتلاء به بیماری دیابت درگذشت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "بنیانگذار پسورد درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنیانگذار پسورد درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید