زندگی پشت و رو در کتابفروشی ها، داستان گویی با شعر برای بچه ها

به گزارش خبرنگاران، رمان زندگی پشت و رو نوشته تاینها لای به تازگی با ترجمه بهزاد صادقیان توسط انتشارات آفرینگان منتشر و راهی بازار نشر شده است.

زندگی پشت و رو در کتابفروشی ها، داستان گویی با شعر برای بچه ها

ها شخصیت اصلی این کتاب که یک دختر 10 ساله ویتنامی است، روزهای خود را با مراقبت از درخت پاپایا، گوش دادن به قصه های مادر، انتظار برای برگشتن پدری که هرگز او را ندیده و سر و کله زدن با 3 برادر بزرگ ترش می گذرد. اما وقتی آتش جنگ در ویتنام جنوبی شعله می گیرد، ها مجبور می گردد همراه خانواده اش سوار کشتی شده و ویتنام را ترک کند. زندگی پشت و رو روایتگر سال های سرنوشت ساز زندگی این دختر است.

این کتاب که مدال افتخار نیوبری را به خود اختصاص داده، به میلیون ها پناهنده در سرتاسر دنیا تقدیم شده است و 4 بخش اصلی دارد که عبارت اند از: سایگون، در دریا، آلاباما، از حالا به بعد.

تاینها لای داستان سفرها و خانواده اش را از سایگون تا آمریکا به زبان شعر سروده و داستان کتاب در قالب شعرهایی که در 4 بخش بالا نام برده شدند، بیان می گردد. این نویسنده بهترین راه برای گفتن قصه اش را، سرایش شعر عنوان می کند.

پس از سرانجام داستان، ضمیمه هایی هم در سرانجامی کتاب درج شده که مصاحبه با نویسنده، یادداشت او، پیام تشکرش و توصیه هایش برای شعرنویسی از جمله آن ها هستند. تاینها لای خطاب به خوانندگان این کتاب می گوید: بسیاری از اتفاقاتی که برای ها، افتاد برای خود من هم رخ داده است. من هم در 10 سالگی شاهد سرانجام جنگ ویتنام بودم و همراه خانواده ام به آلاباما گریختم. من هم پدری داشتم که در جنگ مفقودالاثر شد. من هم مجبور بودم انگلیسی یاد بگیرم و حتی در اولین روز مدرسه همکلاسی هایم موهای دستم را کشیدند. کلاس چهارمی ها می خواستند مطمئن شوند که من واقعی هستم، نه یکی از آن تصاویری که در تلویزیون دیده بودند. بسیاری از جزئیات این داستان از خاطرات خودم نشئت گرفته اند.

در ادامه یکی از شعرهای این کتاب ها را با نام نوبت برادر کوانگ می خوانیم:

برادر کوانگ با فریادهای شادی

به خانه برمی گردد.

او پیروز شده

ماشینی را تعمیر کند

که هیچ کس از عهده اش بر نمی آمده.

از حالا به بعد

فقط قرار است

موتور ماشین ها را تعمیر کند.

مادر از شدت خنده

گریه می کند.

من دهن کجی می کنم.

پس کسی قرار است

نوبت من برسد؟

زندگی پشت و رو با 318 صفحه، شمارگان 660 نسخه و قیمت 180 هزار ریال منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زندگی پشت و رو در کتابفروشی ها، داستان گویی با شعر برای بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی پشت و رو در کتابفروشی ها، داستان گویی با شعر برای بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید