لاوروف: آیا آمریکا می خواهد از میادین نفتی سوریه در مقابل خود سوری ها محافظت کند!

وزیر خارجه روسیه ادعای آمریکا برای حفاظت از میادین نفتی سوریه را بهانه ای برای ادامه حضور غیرقانونی در این کشور نامید و گفت: روسیه، ایران و ترکیه پایبندی کامل خود بر حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را مورد تاکید قرار داده اند.

لاوروف: آیا آمریکا می خواهد از میادین نفتی سوریه در مقابل خود سوری ها محافظت کند!

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه معتقد است اظهارات واشنگتن درباره ضرورت حضور نظامیان آمریکایی در سوریه برای حفاظت از میادین نفتی این کشور بسیار متکبرانه است.

لاوروف شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در انتها نشست سه جانبه با محمدجواد ظریف و مولود چاووش اوغلو وزرای امور خارجه ایران و ترکیه درباره شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو، در این باره گفت: آمریکا ظاهراً میخواهد از نفت سوریه در مقابل خود سوری ها محافظت کند! در واقع پس از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن نظامیانش از سوریه، ایالات متحده بهانه ای برای بازگشت پیدا کرد و آن به اصطلاح دفاع از میادین نفتی سوریه از گروه تروریستی داعش است.

وزیر خارجه روسیه تاکید نمود که نقشه واشنگتن برای استفاده از میادین نفتی سوریه غیرقانونی بوده و مسکو قطعاً مواضع خود در این باره را در تماس ها با مقامات دولتی آمریکا، به آنها منتقل خواهد نمود.

وی یادآور شد که ایالات متحده و شرکت نمایندگان در ائتلاف بین المللی به صورت غیرقانونی و برخلاف تمایل دولت جمهوری عربی سوریه در این کشور حضور دارند.

پیش از این مارک اسپر رئیس پنتاگون اعلام نموده بود که آمریکا میخواهد از میادین نفتی در سوریه حفاظت کند و از هر گونه کوششی از سوی هر یک از طرفین برای کنترل آنها با استفاده از توان نظامی پاسخ خواهد داد. در عین حال واشنگتن میخواهد امکان دسترسی نمودهای سوری به میادین نفتی را فراهم کند.

اقدامات آمریکا در سوریه، برخلاف روسیه، ایران و ترکیه مغایر با قوانین بین الملی است

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که کار کمیته قانون اساسی سوریه باید بدون تحمیل بدون تحمیل مهلت مصنوعی از خارج انجام گردد. وی گفت: ما امیدوار هستیم که شرکت نمایندگان در کمیته قانون اساسی بر اساس تمایل برای سازش راهنمایی شوند، مشارکت سازنده ای داشته و تحت مداخله خارجی قرار نگیرند. کار این کمیته باید بدون تحمیل مهلت مصنوعی از خارج انجام گردد و باید هدف آنها دستیابی به گسترده ترین توافق جمعی در سوریه باشد.

وی اضافه نمود: در رابطه با اقدامات آمریکا در سوریه باید بگویم که مسلماً این اقدامات مغایر با حقوق بین الملل است و اگر بخواهیم از برخورد اصولی صحبت کنیم، این اقدامات غیرقانونی هستند. در خود ایالات متحده مباحثاتی در سطح کارشناسان مبنی بر چگونگی ارزیابی آنچه در سوریه می گذرد، شروع شده است. ما با آنها کاملاً موافق هستیم که باید اقدامات بر اساس تصمیمات دادگاه های بین المللی انجام گیرد این تصمیمات شامل آن است که هرگونه استفاده از منابع طبیعی یک کشور مستقل بدون موافقت مقامات آن اقدامی غیرقانونی است.

وزیر خارجه روسیه تاکید نمود: ما با این برخورد هم عقیده هستیم و همتایان آمریکایی ما به خوبی از مواضع ما مطلع هستند و ما بر مواضع خویش اصرار داریم.

لاوروف با اشاره به اینکه حضور نظامی روسیه، ایران و ترکیه در خاک سوریه، برخلاف اقدامات آمریکا، با موافقت دولت آن اجرا شده، شرح داد: توافقات سال گذشته سوچی درباره حل و فصل اوضاع در منطقه کاهش تنش ادلب و سپس توافقات اخیر روسیه-ترکیه در باره اوضاع در مناطق مرزی سوریه با ترکیه، مورد موافقت مقامات دمشق و شخص بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و البته نیروهای کرد سوری قرار گرفته است و به همین دلیل ما بر این عقیده هستیم که اقداماتی که ما صحبت می کنیم در جهت دستیابی به صلح، تامین حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است در حالی که چنین مسئله ای را نمی توان درباره اقدامات آمریکا در سوریه گفت. حضور نظامیان آمریکایی در سوریه، برخلاف حضور نظامیان روسیه ایران و ترکیه غیرقانونی است.

وی همچنین یادآور شد که روسیه، ایران و ترکیه در بیانیه مشترک سه جانبه ای، پایبندی کامل خود بر تمامیت ارضی سوریه و غیرقابل قبول بودن هرگونه تمایلات جدایی طلبانه در این کشور را مورد تایید قرار داده اند.

وزیر خارجه روسیه همچنین از همتایان ایرانی و ترکیه خود به خاطر ادامه همکاری های سازنده در چارچوب مذاکرات آستانه قدردانی کرد.

لاوروف در عین حال روابط روسیه و ترکیه را مشارکت راهبردی نامید و یادآور شد که مسکو و آنکارا در کنار یکدیگر با تروریسم در سوریه می جنگند، به همراه یکدیگر از برقراری ثبات در دریای سیاه حمایت نموده و همچنین مشترکاً کوشش می نمایند تا سازمان امنیت و همکاری اروپا ساختاری دارای اقدامات و همکاری های واقع بینانه باشد.

وزرای امور خارجه روسیه، ایران و ترکیه بطور خاص و با هدف حمایت از شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه به ژنو سفر نموده اند، طرحی که در چارچوب مذاکرات آستانه تقریبا دو سال روی آن کار شد تا به نتیجه رسید. وزرای خارجه سه کشور ضامن صلح در سوریه خرسندی خود از به ثمر رسیدن کوشش های مشترک را پنهان ننموده و در عین حال اعتراف کردند که برای حل و فصل اوضاع سیاسی در سوریه، هنوز راه طولانی در پیش است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "لاوروف: آیا آمریکا می خواهد از میادین نفتی سوریه در مقابل خود سوری ها محافظت کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: آیا آمریکا می خواهد از میادین نفتی سوریه در مقابل خود سوری ها محافظت کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید