میزان فراوری بنزین ایران

تا چند سال پیش میزان فراوری بنزین یورو در ایران صفر بود، اما اکنون طبق ادعای وزارت نفت حدود 90 میلیون لیتر از 112 میلیون لیتر بنزین فراوریی با بالاترین استانداردهای زیست محیطی فراوری می گردد.

میزان فراوری بنزین ایران

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، با اقدامات اجرا شده برای افزایش کیفیت بنزین در کشور، به تازگی 60 میلیون لیتر به ظرفیت فراوری بنزین یورو قبلی اضافه شده است که از این میزان 45 میلیون لیتر بنزین یورو در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، 12 میلیون لیتر در پالایشگاه بندرعباس و 3 میلیون لیتر آن نیز در پالایشگاه تبریز فراوری می گردد.

از سوی دیگر میزان مصرف بنزین در سال هایی که بنزین با کیفیت پایین فراوری و مصرف می شد، روزانه 60 میلیون لیتر بود و روزهای زیادی به دلیل آلودگی، کشور تعطیل می شد. این در حالی است که طبق گفته های علیرضا صادق آبادی - معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی - هم اکنون روزانه 100 میلیون لیتر بنزین مصرف می گردد، اما حتی یک روز هم به علت آلودگی هوا ناشی کیفیت پایین بنزین، تعطیلی در کشور نداشته ایم.

در همین باره بیژن زنگنه - وزیر نفت - به تازگی درباره وضعیت کیفیت بنزین گفته است: بنزین خوب و بد به این موضوع که ما مخازن نفتی زیادی داریم یا خیر ارتباطی ندارد، بلکه مرتبط با پالایشگاه های ماست. پالایشگاهی خوب است که می تواند بنزین خوب فراوری کند. دولت تدبیر و امید حرکت بزرگی در زمینه کمیت و کیفیت بنزین انجام داده و آخرین بنزینی که فراوری می کنیم یورو 4 است.

ایران در سال 1391 فراوری بنزین یورو نداشت، اما در سال گذشته مقدار فراوری روزانه بنزین با کیفیت یورو طبق اعلام وزیر نفت به 76 میلیون لیتر رسید و اکنون در کلانشهرها بنزین یورو فراوری می گردد. در پالایشگاه تبریز که به تازگی چند طرح آن با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد و در پالایشگاه بندرعباس، بنزین باکیفیت و عالی فراوری می گردد.

از سوی دیگر بهبود وضع هوا با دو موضوع بنزین و گازرسانی مرتبط است. آزاد شدن تردد خودروهای قدیمی نیمه سنگین که شب تا صبح در خیابان های کلانشهرها تردد می نمایند و هیچ کدام دارای استاندارد نیستند، طبق تاکید زنگنه در آلودگی هوای کلانشهرها تاثیر فراوانی دارد. بر این اساس خودروهای نیمه سنگین فرسوده بسیار بد و غیرعادی گازوئیل مصرف می نمایند، در حالی که مقدار آلودگی هوا از شب تا صبح باید کاهش یابد، اما با تردد این خودروها مردم هر صبح با بالاترین مقدار آلودگی هوا روبه رو می شوند.

اما از جمله اقدام های اجرا شده برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، استفاده از گاز طبیعی در شهرها و در نیروگاه های اطراف شهرهای بزرگ است که سبب می گردد آلودگی نیروگاه ها بر هوای شهرها تاثیر منفی نداشته باشد. برای نمونه آلودگی نیروگاه تبریز بر آلودگی هوای شهر تبریز، آلودگی نیروگاه شهید رجایی و نیروگاه منتظرقائم بر هوای تهران و آلودگی نیروگاه اصفهان بر هوای شهر اصفهان تاثیر می گذارد.

بر این اساس اتصال این نیروگاه ها به شبکه گاز طبیعی اهمیت بسیار زیادی داشته و سبب شده است که مقدار آلودگی هوای شهرها به طور محسوسی تغییر کند؛ به طوریکه وزیر نفت در این باره تصریح نموده اکنون من از اتاق کارم در ساعات ظهر و عصر می توانم کوه های تهران را ببینم، در حالی که تا دو یا سه سال پیش کوه های تهران به دلیل وجود غبار قابل مشاهده نبود.

در هر حال مجموع فراوری روزانه بنزین در کشور به 115 میلیون لیتر رسیده است. در تیرماه و مردادماه به ترتیب مقدار فراوری بنزین 111 و 112 میلیون لیتر ثبت شد، بنابراین با توجه به مقدار مصرف بنزین کل کشور، اکنون بیش از 11 میلیون لیتر فراوری بنزین اضافه تر از میزان مصرف صورت می گیرد که همین مساله دولت را به سمت صادرات این فراورده نفتی سوق داده است.

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "میزان فراوری بنزین ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان فراوری بنزین ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید