پیروزی دوباره حزب محافظه کار ملی گرای لهستان در انتخابات پارلمانی

حزب حاکم قانون و عدالت در لهستان پیروز انتخابات پارلمانی این کشور شد. بر پایه نتایج نظرسنجی های پسا انتخاباتی این حزب بیش از 43 درصد از آراء و به این ترتیب اکثریت کرسی ها در مجلس را به خود اختصاص داده است.

پیروزی دوباره حزب محافظه کار ملی گرای لهستان در انتخابات پارلمانی

به گزارش دویچه وله، یاراسواف کاچینسکی، رئیس حزب قانون و عدالت لهستان (PiS) و نخست وزیر پیشین این کشور پس از رأی گیری در برابر طرفداران این حزب گفت: به رغم جبهه ای قوی که در برابرمان وجود داشت، پیروز شدیم پیروز شویم و 4 سال کار و کوشش پیش روی ماست.

حزب حاکم محافظه کار - ملی گرای قانون و عدالت لهستان (PiS) برابر با آخرین شمارش آرا 239 کرسی از مجموع 460 کرسی مجلس را از آن خود خواهد نمود. این حزب که از سال 2015 بر سر قدرت است، تاکنون 231 کرسی مجلس را در اختیار داشت.

جبهه قوی در برابر حزب حاکم، از جمله ائتلاف مدنی میانه روست که توانسته است با اختصاص بیش از 27 درصد از آراء تنها به 131 کرسی مجلس دست پیدا کند. برآوردها همچنین نشان می دهند ائتلاف چپگرا موسوم به لویکا با 46 کرسی در صندلی سوم قرار می گیرد.

نخستین نتایج رسمی انتخابات لهستان، روز دوشنبه (14 اکتبر) اعلام می شوند.

  • آیا لهستان از اتحادیه اروپا دور می گردد؟

کارشناسان می گویند، حزب قانون و عدالت لهستان با پشتوانه این نتایج می تواند اصلاحات مناقشه برانگیز در سیستم قضایی خود را پیش ببرد. لهستان در این اصلاحات که منتقدان آن را در راستای تضعیف استقلال قوه قضائیه تلقی می دانند با اتحادیه اروپا اختلاف دارد.

مبارزات انتخاباتی حزب حاکم که حالا پیروز میدان است به شدت قطبی بود. حمله به اقلیت های جنسی و سبک زندگی غربیاز جمله برنامه های حزب قانون و عدالت در کارزارهای انتخاباتی بود.

سرمایه گذاری بر روی مواردی چون خدمات اجتماعی برای کم درآمدترین اقشار جامعه و کاهش بیکاری تا 5 درصد از مواردی بودند که به نتایج این حزب در این انتخابات یاری کردند. اختصاص ماهیانه 116 یورو برای هر بچه، برای تمامی خانواده ها که دارای دو فرزند یا بیشتر هستند، یکی دیگر از اقداماتی است که در کارنامه حزب قانون و عدالت لهستان به ثبت رسیده است.

حزب ملی گرای محافظه کار حاکم بر لهستان اما در چندین حوزه با اتحادیه اروپا اختلاف دارد. دخالت و ایجاد محدودیت در استقلال قوه قضائیه در لهستان تنها یکی از موضوعاتی است که چندین پرونده را در بروکسل علیه این کشور به جریان انداخته است. در سیاست پناهجویی هم ورشو مخالف مشخص سهم برای پذیرش پناهجو در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است.

این حزب به خوبی می داند که بیش از همه، شهروندان مناطق روستایی از سیاستی که عدالت و قانون در پیش گرفته، استقبال می نمایند. در مقابل بیشتر رأی دهندگان به حزب مدنی میانه رو که مخالف روابط حزب حاکم با کلیسای کاتولیک و اصلاحات جنجالی دستگاه قضایی هستند، در شهرهای بزرگ به سر می برند.

  • هشدار کارشناسان از حرکت لهستان به سوی مردمسالاری کاذب

یکی از رأی دهندگان به نیروی اصلی اپوزیسیون، ائتلاف مدنی، می گوید: من به دموکراسی رأی دادم تا آینده نوه هایم را تضمین کنم. به اعتقاد این رأی دهنده، جهتی که حزب حاکم در پیش گرفته، می تواند به خروج لهستان از اتحادیه اروپا منجر گردد.

با اعلام نتایج نظرسنجی ها، یک کارشناس علوم سیاسی پیش بینی می نماید، حزب حاکم به ایجاد محدودیت در دموکراسی لیبرال ادامه خواهد داد.

ینز گَیِر، نماینده حزب سوسیال دموکرات آلمان در مجلس اروپا هم معتقد است، ائتلاف چپگرا و جامعه مدنی لهستان برای اینکه لهستان، کشوری مبتنی بر قانون اساسی باقی بماند و هر چه بیشتر به سوی یک مردمسالاری کاذب حرکت نکند، مبارزه خواهند کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "پیروزی دوباره حزب محافظه کار ملی گرای لهستان در انتخابات پارلمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروزی دوباره حزب محافظه کار ملی گرای لهستان در انتخابات پارلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید