تاثیر برجام بر صنعت ICT

ایران: همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری و کسب و کار در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات (ICT) با حضور 19 شرکت (36 نفر) از 13 کشور خارجی از جمله کانادا، کره جنوبی، چین، هند، ارمنستان، نیجریه، هنگ کنگ، روسیه، ویتنام، ترکیه، امارات و 250 شرکت داخلی به کار خود خاتمه داد.

تاثیر برجام بر صنعت ICT

محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون ارتباطات و فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با ایران هدف از برگزاری این همایش را معرفی توانمندی های علمی و تکنولوژی ایران در حوزه ICT، مزیت های رقابتی ایران در فراوری نرم افزار و محتوا، تجهیزات و زیرساخت های ICT و خدمات الکترونیک، تهیه فهرستی از فرصت های آماده سرمایه گذاری در حوزه ICT ایران، اعلام قوانین سرمایه گذاری خارجی در ایران و روش های تأمین مالی طرح ها به شیوه سرمایه گذاری خارجی مطرح نمود.

طلایی رئیس اتحادیه فراوری نمایندگان و صادر نمایندگان نرم افزار گفت: منطقه منا (خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا) ظرفیت عظیمی برای رشد و توسعه صنعت ICT دارد و ایران به عنوان کشور بزرگ منطقه می تواند نقش بسیار مهمی در این حوزه داشته باشد. بنابراین سعی کردیم در این سه روز پتانسیل های صنعت ICT ایران را به میهمانان حاضر در کنفرانس معرفی کنیم.

طلایی در پاسخ به این سؤال ایران که برجام به چه میزان در حضور شرکت های خارجی در ایران نقش داشته است، گفت: قطعاً تأثیر مثبتی داشته و در آینده نیز با برداشته شدن تحریم ها تأثیر مثبت بیشتری خواهد داشت. از سوی دیگرکشورهایی که پیش از این در نمایشگاه جی تکس اعلام آمادگی نموده بودند در این همایش شرکت کردند.

وی درپاسخ به این سؤال که آیا با وجود برجام، ایران می تواند بعد از این بدون واسطه در نمایشگاه های جی تکس دوبی و سیبت آلمان شرکت کند، گفت: پاویون های ایران در زمان تحریم نیز در این نمایشگاه ها شرکت داشتند اما زمان هایی که حمایت مالی دولت وجود نداشت وقفه ای ایجاد شد که خوشبختانه با حمایت دولت تدبیر وامید از سال گذشته شرکت ها به طور منظم در نمایشگاه های فناوری منطقه حضور یافته و این روند ادامه خواهد داشت.

محمدرضا طلایی درباره راه اندازی سایت مرکز تجاری مجازی ICT که قرار بود به دو زبان فارسی و انگلیسی برای نخستین بار در کشور رونمایی گردد نیز گفت: این سایت WWW.ICTMARKETPLACE.IR اکنون آماده است و بعضی از شرکت های ایرانی ثبت نام نموده اند و به شرکت های خارجی حاضر در این همایش هم معرفی گردید تا آنها هم در این سایت حضور داشته باشند.

ایران موتور محرکه پیشگام

امیرحسین دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات نیز در همایش فرصت های سرمایه گذاری و کسب و کار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران در بخشی از سخنان خود گفت: از منظر سرمایه گذاری 32 هزار میلیارد تومان در مورد توسعه شبکه پهن باند کشور تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات سرمایه گذاری شده که بیش از دو سوم آن در بخش غیر دولتی است. برای طرح توسعه و تکمیل زیرساخت های خدمات و محتوای الکترونیکی نیز 11 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.

دوایی اضافه نمود: سرمایه گذاری دولت در بخش زیرساخت ها بین سال های 92 تا 94 حدود 3500 میلیارد تومان بوده و اپراتورها و بخش غیردولتی مبلغ 6500 میلیارد تومان در لایه دسترسی سرمایه گذاری نموده اند.

وی با اشاره به ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات که تا خاتمه دولت یازدهم نهایی می گردد، گفت: در صدد هستیم تا شهر فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه مالی ویژه پیغام را راه اندازی کنیم. علاوه بر آن قرار است پارک اینترنت اشیا (IOT) در فضایی به مساحت 20 هکتار در جاده کرج تأسیس گردد. هدف از ایجاد این پارک فراوری اپلیکیشن هایی با تراز بین المللی با استفاده از زیرساخت های سخت افزاری اینترنت اشیا است.پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران که یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود نیز گفت: توسعه بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. با توجه به ظرفیت های انسانی، ایران می تواند موتور محرکه پیشگام و نخستین کشور در حوزه ICT در منطقه منا باشد.

سلطانی اضافه نمود: در کوشش هستیم با یاری دو وزارت ارتباطات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محیط کسب و کار در حوزه ICT و فرهنگ را بهبود بخشیم و این همایش فراخوانی از سرمایه گذاران خارجی برای سرعت بخشیدن به حرکت در این حوزه است.

همچنین مارتینا لوبون، مدیر کل نمایشگاه های CEBIT هانوفرآلمان نیز در این همایش گفت: همه ساله حدود 180 هزار غرفه مشارکت نماینده و 10 میلیون بازدیدنماینده در نمایشگاه های آلمان شرکت می نمایند. با وجود اینترنت، نمایشگاه ها همچنان به عنوان یک ابزار مدرن و چندکاره در بازاریابی به حساب می آیند که تأثیرات مالی و اجتماعی قابل توجهی را به دنبال دارند.

وی اضافه نمود: کشور آلمان به دلیل بهره وری بالای مالی، سطح بالای رقابت در زمینه تکنولوژی با کشورهای دیگر و دارا بودن افراد متخصص و مجرب در زمینه برگزاری نمایشگاه، تبدیل به بهترین مکان نمایشگاهی نسبت به دیگر کشور های اروپایی شده است. از سوی دیگر گسترش سریع و عظیم رسانه های اجتماعی، دیجیتالی شدن و ... تأثیر بسزایی در ایجاد فرصت ها، رقابت ها و کسب و کار جدید در اروپا دارند.

رساندن سهم ایران در بازار جهانی به عدد یک

در روز دوم این همایش درباره فرصت های سرمایه گذاری ICT و فرصت های سرمایه گذاری در بخش نرم افزار ایران سخنرانی شد. ابتدا حسن پوراسماعیلی، مشاور کارشناس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران اعلام نمود، رتبه ایران در رشد جهانی فضای کسب و کار در سال 92، 152 بود ولی با بهبود وضعیت رتبه ایران در سال 94 به 118 رسیده که خود نشان از فضای کسب و کار خوب در ایران دارد و سهم ایران از بازار جهانی ICT حدود 0/04 برآورد شده است اما دولت میخواهد سهم ایران در بازار جهانی را به یک درصد برساند.

حسن پوراسماعیلی اضافه نمود: تاکنون در بخش ICT، 101 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در کشور شده است که از این میزان 65 هزار میلیارد ریال را بخش دولتی و 36 هزار میلیارد ریال را بخش خصوصی هزینه نموده است که از جمله بخش هایی که در آن از سوی دولت سرمایه گذاری شده می توان به شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک، فضای مجازی، محتوا و... اشاره نمود.

پوراسماعیلی در ادامه به پیروز بودن دو شرکت مخابرات ایران و اپراتور دوم اشاره نمود و گفت: پیروزیت این دو شرکت در کشور نشان می دهد که سرمایه گذاران می توانند در زمینه های مختلف صنعت ICT سرمایه گذاری نمایند.

پوراسماعیلی، مشاور کارشناس کمیسیون ICT اتاق بازرگانی ایران سرمایه گذاری در بخش تجهیزات زیرساخت ICT کشور را نیز دارای پتانسیل بالایی عنوان نموده و با ارائه آماری گفت: حدود 3 میلیارد دلار واردات رسمی در زمینه تجهیزات ICT در گمرک ثبت شده و بالغ بر همین مقدار نیز تجهیزات زیرساخت به صورت غیررسمی وارد بازار کشور شده است و این آمار نشان می دهد بخش تجهیزات زیرساخت نیز جزو مواردی است که می توان در این بازار سرمایه گذاری کرد حتی می توان با حمایت بیشتر شرکت های داخلی فعال در بخش فراوری تجهیزات را نیز تقویت کرد.

رشد خدمات و نرم افزار تا 25 درصد

پیش بینی می گردد بازار ICT کشور تا سال 2020، 12/07 درصد رشد داشته باشد که بخشی از این رقم شامل نرم افزار می گردد و حتی پیش بینی شده است که بخش خدمات و نرم افزار از صنعت ICT نسبت به دیگر بخش های صنعت ICT تا 25/08 درصد رشد داشته باشد.

فرهاد الیشاهی، رئیس کمیته صادرات اتحادیه فراوری نمایندگان و صادرنمایندگان نرم افزار ایران گفت: در حال حاضر کمتر از نیم درصد از صنعت کشور مربوط به صنعت ICT است و هدف دولت انجام سرمایه گذاری در این بخش و رساندن آن به عدد 2 تا سال 2020 است. به عبارتی میخواهد در این صنعت 400درصد رشد ایجاد کند.

الیشاهی اضافه نمود: در ایران بیش از 8 هزار شرکت فعال در بخش خصوصی ICT فعالیت می نمایند که بخشی از این تعداد در بخش نرم افزار فعال هستند ولی در بخش های حسابداری، امنیت، سلامت الکترونیک، دولت الکترونیک، گیم، IOT و... به سرمایه گذاری خارجی احتیاج است.الیشاهی به دو نمونه پیروز (دیجی کالا که اخیراً از سوی یک شرکت خارجی خریداری شده وMTN) اشاره نمود و گفت: این دو شرکت سود زیادی به خارج از ایران منتقل می نمایند و این حاکی از آن است که بازار ایران برخلاف کشورهای دیگر دارای امنیت بالایی است و بهترین شرایط را برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی دارد.

لازم به ذکر است همایش پتانسیل های سرمایه گذاری در صنعت ICT در حالی به کار خود خاتمه داد که یکی از دستاوردهای مهم آن حضور شرکت های فراوری نماینده و صادر نماینده فناوری اطلاعات در قالب پاویون ایران در نمایشگاه فناوری اطلاعات سیبت آلمان است.

منبع: برترین ها

به "تاثیر برجام بر صنعت ICT" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر برجام بر صنعت ICT"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید