مدیریت پروژه کارآمد برای جلوگیری از شکست پروژه ها

این روزها مفاهیم پروژه و مدیریت پروژه PMBOK یا مدیریت پروژه چابک Agile بسیار پررنگ شده اند و سازمان های زیادی اهمیت پیدا نموده است.

مدیریت پروژه کارآمد برای جلوگیری از شکست پروژه ها

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام کار و کسب، برای این که مدیریت پروژه را بهتر بشناسیم ابتدا احتیاج است تعریفی از پروژه ارائه دهیم.

پروژه چیست؟

پروژه تلاشی است موقتی در جهت ایجاد رسیدن به اقلام قابل تحویل و قابل اندازه گیری (چه از منظر کمی و چه از منظر کیفی) در یک زمان بندی معین، با یک هزینه معین و داشتن محدودیت های کیفیتی خاص. پروژه ها از فعالیت های استاندارد عملیاتی سازمان متمایز هستند؛ چرا که پروژه ها؛ ماهیت منحصربه فردی دارند. حاوی فرآیندهای تکراری نیستند. هر پروژه از پروژه دیگر متمایز است. در حالی که فعالیت های عملیاتی، معمولاً حاوی فرآیندهای تکراری (مشابه) هستند.

پروژه یک زمان بندی معین و تعریف شده دارد؛ به این معنی که پروژه ها، تاریخ شروع و سرانجام معینی دارند که در این تاریخ باید خروجی های معینی را فراوری کرد؛ خروجی هائی که رضایت مشتری را جلب کند.

پروژه ها، بودجه مصوب دارند و به تمام پروژه ها مقدار معینی از بودجه تعلق می گیرد. منابع پروژه ها (شامل نیروی انسانی، ماشین آلات و تجهیزات، مواد مصرفی، پول و روش و استانداردهای اجرای کار) محدود هستند. این منابع در زمان بندی معینی از پروژه مصرف می شوند.

پروژه ها ریسک دارند. این ریسک ها یا مثبت هستند (فرصت) و یا منفی هستند (تهدید) تغییرات در پروژه ها اجتناب ناپذیر است. این تغییرات یا از سوی پیمانکار پیشنهاد می شوند و یا از سوی کارفرما.

مدیریت متصدیان و ذی نفعان کلیدی و تأثیرگذار بر پروژه فرایند بسیار مهمی است و بسکمک از پروژه ها به دلیل حمایت ضعیف متصدیان و ذی نفعان کلیدی از پروژه، الزامات و انتظارات مبهم و یا تعریف نشده از سوی این ذینفعان و متصدیان و همچنین ارتباطات نادرست و نادقیق بین ذینفعان پروژه شکست می خورند.

پذیرش و اجرای یک متدولوژی مدیریت پروژه رسمی در طول چرخه حیات پروژه موضوع بسیار مهمی است. بدون انتخاب یک متدولوژی واضح یا چارچوب معین برای تحویل پروژه، اکثر تیم های پروژه، قبل از اینکه محدوده و اهداف به صورت واضح و روشن معین شده باشند، اقدام به فراوری اقلام پروژه می کنند. این افراد، هیچ فرآیند سازمان یافته ای برای انجام فعالیت ها در نظر نمی گیرند و ازاین رو نمی توانند زمان، هزینه، کیفیت، ریسک ها، مسائل و تغییرات پروژه را مدیریت کنند. پر واضح است که چنین پروژه هایی منجر به خیزش یا لغزش محدوده، تأخیر در تحویل اقلام قابل تحویل و در نهایت، کیفیت پایین اقلام قابل تحویل و نارضایتی مشتری می شوند.

مدیریت پروژه چیست؟

پروژه ها با علم و مهارتی به نام مدیریت پروژه، مدیریت می شوند. مدیریت پروژه شامل مهارت ها، ابزار و فرآیندهای مدیریتی برای انجام موفقیت آمیز پروژه است. در واقع مدیریت پروژه، به کارگیری مجموعه ای از علوم و مهارت ها، برای کاهش ریسک پروژه به وسیله هنر به کارگیری دانش تخصصی، مهارت و تجربه هست تا از این طریق، احتمال موفقیت پروژه نیز افزایش یابد.

مدیریت پروژه شامل مجموعه ای از ابزارهاست؛ ابزارهای متفاوتی برای افزایش احتمال موفقیت پروژه.

از منظر استاندارد مدیریت پروژه PMBOK مدیریت پروژه طراحی و پیاده سازی 49 فرایند، جهت پیاده سازی در طول 5 فاز شروعین، برنامه ریزی، اجرائی، مانیتور و کنترلی و اختتامی، پروژه است.

هریک از این 49 فرایند، خود در یکی از 10 حوزه دانش مدیریت پروژه، یعنی مدیریت یکپارچگی، مدیریت محدوده، مدیریت زمان بندی، مدیریت هزینه، مدیریت کیفیت، مدیریت منابع، مدیریت ارتباطات، مدیریت ریسک، مدیریت تدارکات، مدیریت ذی نفعان، قرار دارند.

مدیر پروژه کیست؟

مدیریت بهینه محدوده، زمان بندی، هزینه و کیفیت یک پروژه که در قالب مثلث مدیریت پروژه خودنمائی می نماید، از جمله مهم ترین وظایف مدیر پروژه است. شغلی پر تقاضا در سازمان های امروزی که آخرین آنالیز ها، نشان می دهد که احتیاج به مدیر پروژه حرفه ای همچنان صعودی خواهد بود.

بر اساس آخرین گزارش ها موسسه جهانی مدیریت پروژه (موسسه PMI) تا سال 2020، احتیاج به 7/15 میلیون مدیر پروژه در جهان وجود دارد. این امر باعث پرداخت حقوقی به اندازه 6.61 تریلیون دلار به این مدیران پروژه خواهد بود.

لذا اکنون زمان آن فرارسیدهاست که حرفه ای ها و جویندگان کار، مهارت های مدیریت پروژه خویش را از نو بسازند؛ چرا که تقاضا برای این تخصص و مهارت به شدت در حال افزایش است.

تا سال 2020 و تنها در 10 کشور (استرالیا، برزیل، کانادا، چین، آلمان، هند، ژاپن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و انگلستان) که جز کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه هستند، احتیاج به مدیران پروژه با 13.4 میلیون نفر رشد روبرو خواهد شد.

این امر نشان می دهد که مدیریت پروژه PMBOK به یکی از حرفه ای ترین ، مورد احتیاجترین، هیجان انگیزترین و مهم ترین رشته های کاری در سطح جهان تبدیل شده است. افرادی که در این رشته متخصص شوند ، همواره در صدر توجه مدیران ارشد قرار دارند و قادرند سازمان ها را در دستیابی به اهداف راهبردی شان کمک دهند. یادگیری دانش و شیوه های کاربردی این رشته، افراد را قادر می سازد تا به سرعت در جهت توسعه شغلی در پروژه ها سازمان ها پیش روند و پس از کسب تجربه اجرایی لازم، مسئولیت مدیریت پروژه ها و سازمان های خود را عهده دار شوند.

تخصص جدیدی به نام مدیریت پروژه چابک!

در کنار تخصص مدیریت پروژه، اما تخصص دیگری شکل گرفته است. این تخصص جدید که هدف آن تربیت مدیرانی است که توانائی مدیریت پروژه در شرایط پر ریسک، پر تغییر و پر ابهام را داشته باشند، مدیریت پروژه چابک است.

علت اصلی شاخص شدن تخصص مدیریت پروژه چابک، سرعت روزافزون تغییرات تکنولوژی و تغییر مداوم و فزاینده احتیاجمندی های مشتریان است. این موارد، سازمان ها را ناگزیر نموده تا به دنبال کسب مزیت های رقابتی جدیدی باشند تا هم بتوانند بر رقبا رجحان یابند و هم بتوانند احتیاجمندی های جدید مشتریان را در اسرع زمان و باکم ترین هزینه، تامین کنند. در این شرایط، حرکت به سوی مدیریت پروژه چابک که از سرعت و انعطاف پذیری بالایی در پاسخ گوئی به محیط پروژه های پر تغییر سروکار دارد، یکی از مزیت های سازمان های پروژه محور هست.

در مدیریت پروژه چابک، سازمان، توانایی لازم جهت ارائه پاسخ های سریع و مؤثر به تغییرات را در حوزه های گوناگون (تقاضای بازار، مدیریت پروژه ها و عملیات، درخواست مشتری، احتیاجمندی های جدید، تغییرات تکنولوژیک، تغییرات بازار و …) کسب می نماید.

همچنین با به کارگیری مدیریت پروژه چابک، سازمان های پروژه محور، قادرند تا قابلیت های سازمان جهت فراوری و تحویل محصولات جدید را در کمترین زمان و هزینه، اجرائی و عملیاتی کنند. کاهش هزینه های فراوری، افزایش رضایت مشتری، از بین بردن فعالیت های فاقد ارزش و برنده شدن در بین رقبا، تنها بخشی از مزایای سازمان چابک است.

در واقع، مدیریت پروژه چابک، به فرایندها و مفاهیم جدیدی مانند گروه و تعاملات تیمی، تحویل خروجی های کارا، تعامل هرچه بیشتر با مشتری، پاسخگویی سریع به تغییرات، تحویل خروجی ارزشمند به مشتری یا کارفرما می پردازد.

پیش احتیاجهای مدیریت پروژه و مدیریت پروژه چابک

سوال دیگری که برای اکثر علاقه مندان به این حوزه پیش می آید این است که برای ورود به جهانی مدیریت پروژه و مدیریت پروژه چابک، چه پیش احتیاجهایی وجود دارد.

آشنایی با اصول مدیریت پروژه بر اساس اصلی ترین استاندارد مدیریت پروژه، یعنی استاندارد PMBOK (نسخه ششم) قدم اول آشنای با مدیریت پروژه است. شناخت مدیریت پروژه چابک نیز، با شناخت اصول چابک و با توجه به مهم ترین مرجع مدیریت پروژه کاربردی چابک (Agile Practice Guide) امکان پذیر است.

اگر شما نیز به این دو حوزه علاقه مندید، از همین امروز یادگیری را با شرکت در یکی از دو دوره مدیریت پروژه PMBOK، مدیریت پروژه چابک Agile، شروع کنید.

اگر هم می خواهید با هر دو موضوع آشنا شوید و در واقع با یک تیر، دو نشان بزنید، دوره جامع مدیریت پروژه و مدیریت چابک را در دستور آموزشی خود قرار دهید.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مدیریت پروژه کارآمد برای جلوگیری از شکست پروژه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت پروژه کارآمد برای جلوگیری از شکست پروژه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید